Jakie soczewki korekcyjne? Szklane czy plastikowe?            Po otrzymaniu recepty od okulisty stajemy przed wyborem okularów. Jakie soczewki wybrać – szklane czy plastikowe? Sprawdźmy, czym się charakteryzują, jakie są ich wady i zalety. Na co zwracać uwagę przy dobieraniu soczewek?

            Soczewki szklane (mineralne) – choć są bardziej odporne na zarysowania przy upadku można spodziewać się odprysków lub całkowitego zbicia okularów. Szkło jest bardziej podatne na stłuczenia. Jednak, gdy ktoś pracuje w pomieszczeniu zakurzonym (np. stolarz) soczewki mineralne będą lepszym rozwiązaniem do pracy. Niestety- przy większych mocach (już od +/- 3) są o wiele cięższe. Jest to związane z komfortem użytkowania ich na co dzień.
Soczewki szklane nie są zalecane dla dzieci.

            Soczewki plastikowe (organiczne) – największą zaletą jest ich lekkość. Jest to ważne przy większych wadach wzroku, przy takich soczewkach zalecane jest  dodatkowo pocienienie (o tym w następnych wpisach ;)). Kolejnym plusem jest to, że się nie tłuką. Soczewki plastikowe trzeba przecierać miękką ściereczką z mikrofibry aby uniknąć zarysowań.
Ich jedyną wadą jest fakt, że są bardziej odporne na zarysowania, jednak można zainwestować w okulary z dodatkową powłoką utwardzającą, która będzie chroniła nasze soczewki.

            Podsumowując – każda soczewka ma swoje wady i zalety. Jeśli nosisz okulary przez cały dzień, masz wadę większą niż +/- 3, uprawiasz sport w okularach lub są dla dzieci wtedy zaleca się soczewki organiczne.
Jeśli pracujesz w zakurzonym pomieszczeniu i nie przeszkadza Ci ich ciężar wtedy wybierz soczewki mineralne.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jaki wybrać prezent na WALENTYNKI??

Czy zabieg przedłużania rzęs jest szkodliwy dla oczu?

Jakie szkła do komputera?